• image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Previous Next

MISYJNY DZIEŃ DZIECI 2011

b_150_150_16777215_0___images_stories_mdd2010_eucharystia.jpgPo raz kolejny w archidiecezji poznańskiej wszystkie dzieci zostały zaproszone do wzięcia udziału w Misyjnym Dniu Dzieci, który bardzo uroczyście obchodziliśmy 6 stycznia 2011 r. Najważniejszym punktem programu była oczywiście  Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Balcerka w Katedrze Poznańskiej.

Na wstępie Eucharystii celebrowanej w Uroczystość Objawienia Pańskiego, które jest równocześnie patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, ks. Waldemar Babicz, dyrektor PDM w archidiecezji poznańskiej przedstawił ponad dwustu osobową grupę dzieci, reprezentujących 14 parafii. Dzieci należą do parafialnych Ognisk Misyjnych, wśród których liczna grupa włączyła się do akcji Kolędników Misyjnych. Korzystając z pomocy katechetów i  rodziców chodzili od domu do domu, obwieszczając Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela i zbierali ofiary, by w ten sposób pomóc rówieśnikom z Ugandy. Ks. Dyrektor podkreślił, że „dzieci pragną dziękować Dzieciątku Jezus za wspólną pracę dla sprawy misyjnej w zakończonym już roku oraz pomnażać entuzjazm i gorliwość dla jeszcze większego zaangażowania w rozpoczynającym się roku Pańskim 2011”.

Ks. bp Balcerek podczas homilii zaznaczył, że „mimo zaangażowania ponad 2 tys. polskich misjonarzy jest ich wciąż za mało, gdy weźmie się pod uwagę, że blisko 95 proc. Polaków to ludzie ochrzczeni. Dlatego musi nas ogarniać duch misyjny, duch troski o zbawienie, o tych, którzy Boga jeszcze nie znają”. Ks. Biskup docenił także wysiłek dzieci, które przez trud kolędowania i zebrane ofiary starały się wyjść naprzeciw ugandyjskim kolegom, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji.

Piękną oprawę muzyczną, przy akompaniamencie bardzo oryginalnych instrumentów przygotował zespół dzieci z Mosiny pod kierunkiem s. Estery, uczennicy krzyża.
b_150_150_16777215_0___images_stories_mdd2010_jaselka0.jpgKolejny etap misyjnego święta  miał miejsce w auli przy WT UAM. Po gorącej herbacie z drożdżówką,  dzieci ze SP.  nr 3 w Poznaniu pod kierunkiem pani katechetki, Honoraty Dzida, przedstawiły argentyńskie jasełka, nagrodzone gromkimi brawami, których przesłanie jest wciąż aktualne: miłość jest największym darem, jaki możemy ofiarować innym.

Następnie odbyła się prezentacja ośmiu grup kolędniczych oraz rozstrzygnięcie konkursu na najładniej prezentującą się grupę kolędniczą. Oto nagrodzone grupy kolędnicze:
I miejsce:
Rostarzewo – parafia pw. św. Józefa
Poznań – parafia pw. Krzyża św.
II miejsce:
Żabno – parafia pw św. Jakuba Apostoła
Ruchocice – parafia pw. św. Urszuli
III miejsce:
Kościan – parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Wyróżnienia:
Poznań – parafia pw. Nawrócenia św. Pawła
Mórki – parafia pw. NMP. Wniebowziętej
Dakowy Mokre – parafia pw. św. Marcina w Granowie

Gratulujemy wszystkim dzieciom i zachęcamy do kreatywności!

S. Urszula Kupczyk OSU wraz z gimnazjalistkami zaangażowanymi w Grupie Misyjnej zatroszczyły się o przygotowanie misyjnych eksponatów oraz o to, by misyjny kiermasz, radując serca dzieci i ich rodziców, przyniósł konkretną pomoc misjom. Cel został osiągnięty!

Na zakończenie spotkania został odczytany list ks. Jędrzejaka z Kamerunu z podziękowaniem za pomoc w wyposażeniu szkoły wybudowanej w afrykańskim buszu. Realizacja tego  projektu była możliwa dzięki przeprowadzonej loterii fantowej podczas Kongresu Misyjnego Dzieci. Nową szkołę wyposażoną w świeżo wymalowane ławki, w których zasiadali rozradowani uczniowie, mogliśmy oglądać na zaprezentowanych zdjęciach.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim dzieciom i opiekunom ognisk misyjnych z:

Parafii pw. M.B. Bolesnej w Poznaniu z panią Grażyną Strzałkowską;
Parafii pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Borówcu z panią Anną Liszkowską;
Parafii pw. M.B. Pocieszenia w Poznaniu-Podolanach z s. Natalią Janik OP;
Parafii pw. NSPJ w Nowym Tomyślu z panią Renatą Racz;
Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Poznaniu z panią Honoratą Dzida;
Parafii pw. NMP. Wniebowziętej w Mórce  z panią Bożeną Nowacką;
Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Żabnie z ks. Waldemarem Babiczem;
Parafii pw. Św. Józefa w Rostarzewie z panią Justyną Konieczną;
Parafii pw. Św. Krzyża w Poznaniu z s. Anną Jarosz SSPC;
Parafii pw. Św. Marcina w Granowie (SP. w Dakowach Mokrych) z panią Ewą Osoba;
Parafii pw. Św. Mikołaja z Mosiny z s. Esterą  Serafin;
Parafii pw. Św. Urszuli w Ruchocicach z panią Ewą Kędziora;
Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kościanie z s. Joanną Tomaszewską SM;
Gimnazjum Sióstr Urszulanek UR w Poznaniu z s. Urszulą Kupczyk OSU.

Wyrażamy również naszą wdzięczność klerykom z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz studentom z Akademickiego Koła Misjologicznego za poświęcony czas na przygotowanie i pomoc w zorganizowaniu misyjnego święta dla  dzieci z naszej archidiecezji.

Papieskie Intencje Misyjne

Agnieszka, Augustyn, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Leonidas, Piotr, Radomir, Roger, Waleriusz

Z galerii...

Archidiecezja Poznańska